Üreticisi propolisin mucizeleri hakkında konuştu

Üreticisi propolisin mucizeleri hakkında konuştu

ABONE OL
Eylül 30, 2023 19:05
Üreticisi propolisin mucizeleri hakkında konuştu
30 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’da propolis üretimi yapan Hasan Çıra, propolisin son zamanlarda önemli bir hücre yenileyici olarak kabul edildiğini ifade etti. Arıların bitkilerden ürettikleri ve kovan içi temizlikte ve izolasyonda kullandıkları propolisin sağlık alanında birçok olumlu etkiye sahip olduğu kaydedildi.

Çıra, propolisin bağışıklık sistemi güçlendirme, diş eti sağlığını destekleme, soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıklara karşı iyi geldiğinin altını çizerek, “Propolis, arıların kovanlarını korumak için oluşturduğu bir bileşiktir, ancak insan sağlığına büyük faydalar sağladığı için botanik makinelerde işlenerek sıvı ekstratı haline getirilmektedir” dedi. Propolisin bal veya yoğurda karıştırılarak tüketilebileceğini vurgulayan Çıra, aynı zamanda propolisin krem formunda da kullanılabildiğini de ekledi.

Türkiye’de o kadar popüler değil

Çıra, propolis üretimine 13 yıl önce başladığını ve bu süre zarfında propolis üretiminin oldukça talep gördüğünü kaydetti. Türkiye’deki arıcılardan propolis alarak kendi bahçesindeki makinelerde üretim yaptığını ve aynı zamanda patent de aldığını ifade eden Çıra, Propolis üretiminin herkesin yapabileceği bir iş olmadığını vurgulayarak bu ürünün yurtdışında uzun bir süredir kullanıldığını ancak Türkiye’de henüz o kadar popüler olmadığını ifade etti.

Aynı zamanda anti kanser!

Propolis’in anti-kanser özelliklerini ortaya koyan Japonya’da yapılan klinik testlerden bahseden Çıra, Amerika’da yapılan araştırmalarda ise propolisin içerisinde bulunan caffeic asit esterlerinin bağırsak kanserini önleyebildiğini bilimsel olarak kanıtladığını söyledi. Ayrıca propolisin cilt bakımı için kullanılabileceğini ve hücreleri onarma özelliği taşıdığını ekledi. Propolis kremi, içerisinde hiçbir kimyasal veya sentetik katkı maddesi bulundurmadığını da belirtti.

Haber Merkezi


HIZLI YORUM YAP