Uzun ve yorucu mesailer psikolojiyi olumsuz etkiliyor

Uzun ve yorucu mesailer psikolojiyi olumsuz etkiliyor

ABONE OL
Ağustos 23, 2023 14:20
Uzun ve yorucu mesailer psikolojiyi olumsuz etkiliyor
23 Ağustos 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal hayatlarına zaman ayıramadıklarını söyleyen hizmet sektörü çalışanları, mental olarak zorlandıklarını dile getirdi. Antalya’da kafe ve gece kulüplerinde çalışan vatandaşlar, uzun ve yorucu çalışma saatlerinden şikayetçi.

 

“HAYATIMIZ EV VE İŞ ARASINDA GEÇİYOR”

Uzun yıllardır Antalya’da hizmet sektöründe çalışan Hamdi Orhan, “Hayatımız ev ile iş arasında geçiyor. Başka yapacağımız iş yok, mesleğimiz bu. Yol ile birlikte 13-14 saatimiz işte geçiyor. Pazar günleri, bayramlarda çalışıyoruz. Ailemle birlikte tatil planı yapmak bile çok zor. Ekonomik olarak da zorlandığımız için mecburen uzun çalışıyoruz, mesai parası ile maaşımızı yükseltmeye çalışıyoruz. Ailem ve arkadaşlarımla vakit geçiremiyorum ve iş stresi, yorgunluk sosyal hayatıma ve çevreme de yansıyor” sözlerini kullandı.

 

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), 2021’de çalışma koşullarının çalışanların psikolojisine etkisini araştırdı.

CDC’nin hazırladığı raporda, esnek olmayan çalışma koşullarıyla gece çalışma ve değişen çalışma programlarının, çalışanların sosyal ve mesleki ilişkilerini olumsuz etkileyen psikolojik sorunları artırarak ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediği vurgulandı.

 

Raporda, gündüz çalışanların yüzde 2,3’ünde psikolojik rahatsızlık gelişirken bu oran, gece çalışanlarda yüzde 4,8, değişen çalışma programları bulunanlarda ise 3,9 olarak belirlendi. Mesai çizelgelerini değiştirmekte zorlanan kişilerdeki stres gelişim oranı yüzde 4,2 olarak öne çıkarken daha esnek mesai koşullarında çalışanlarda ise bunun yüzde 2,2 olduğu görüldü.

Haber: Murat Şükrü SEYİRCİ


HIZLI YORUM YAP