Vatandaş geçinemiyor

Vatandaş geçinemiyor

ABONE OL
Ağustos 23, 2023 14:55
Vatandaş geçinemiyor
23 Ağustos 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) raporuna göre, tüketici güven endeksi, temmuz ayında 80,1 iken ağustos ayında 68,0 oldu. Özellikle Antalya gibi tatil beldesi bir şehirde yaşayan vatandaşlar geçinemediklerini söyledi.

‘Antalya’da asgari ücretle geçinmeye çalışan kişi sayış çok azdır’

Gerçekten ekonomik olarak çok büyük sıkıntılı zamanlardan geçtiğimizi söyleyen Ahmet Asan “Orta sınıf diye bir şey kalmadı. Artık doktordan tutun avukat mühendise kadar birçok iş alanında çalışan kişiler ücret yönünden sıkıntı yaşıyorlar. Yaşam standartları düştü. Düşünün yani bu ülkede doktor aldığı maaştan memnun değil çünkü geçinemiyor. Bazıları var sadece asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. Kredi kartı kullanımı arttı bu yüzden. İnsanlar para yetiştiremiyorlar. İhtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayamıyorlar. Eskiden bir devlet memurunun ev, araba alması mümkünken şu anda alamıyor. Özellikle Antalya’da ev kiraları çok yüksek. Bir de turistlik bir şehir olmasından kaynaklı pahalıda bir şehir. Antalya’da evi olmayan ve sadece asgari ücretle geçinmeye çalışan kişi sayış çok azdır. Çünkü geçinmek mümkün değil hatta imkânsız” dedi.

‘Artık geçinemiyoruz’

Geçim sıkıntısına vurgu yapan Amine Hünerli “Maalesef şu anda Antalya’da iyi olanakların tanınmaması durumunda geçinmek imkânsız. Kira ücretleri günden güne arttı. Aldığımız ürünlerin fiyatına her geçen gün zam geliyor. Ulaşım desen zaten o da sıkıntılı ve pahalı. Taksi ücretlerine daha yeni zam geldi. Bir de öyle bir durum var ki şu anda taksiciler sırf daha fazla kazanmak için özellikle müşteri seçiyorlar. Turistleri alıyorlar. Otobüs ücretleri arttı. Ulaşımdaki sorunları çözüme kavuşturmuyorlar ama zam yapabiliyorlar. Antalya gibi bir şehirde hem pahalılık hem de verilen ücretin yetersizliğinden dolayı yaşamak imkânsız oldu. Ben asgari ücretin üstünde maaş almama rağmen ayın sonunu getirmekte zorlanıyorum. Halbuki temel ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Yani şu anki şartlar gerçekten bizleri yoruyor. Artık geçinemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber: Çiler İLTUŞ


HIZLI YORUM YAP