Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Dr. Ozan UZKUT .
Köşe Yazarı
Dr. Ozan UZKUT .
 

OKUL ÇANTALARINDANA DİKKAT

Okulların açılma telaşıyla birlikte başlayan alışveriş telaşında belki unutulabilecek bir konuya değinmek istedim. Bu kadar reklam bombardımanı altında alışveriş yapan velilerin okul çantası alırken dikkat etmesi gerekenleri daha önce yazmış olduğum bir yazıyla tekrar hatırlatmak istedim.  Okul çantalarının ağırlığının çocukların omurga sağlığına direkt etki ediyor, çantaların 3 kilogramdan ağır olmaması gerekiyor yoksa çocuğumuzda omurga eğrilikleri kamburluklar olabiliyor birde çantaların boyaları kanserojen veya alerjik olabiliyor bu konular düşünülerek okul çantası alınmalıdır. Okulların açılmasıyla çocuklarda bel, boyun ve sırt rahatsızlıkları riskinin aratıyor. bu rahatsızlıkların sadece yetişkinlerin değil, çocukların da sorunu Çocukların omurga sağlığını düşünmek ve gerekli önlemleri alma görevi uzun dönemde velilere düşüyor. Çantaların ağırlığı, yanlış çanta seçimi, okul sıralarındaki yanlış duruş ve oturma pozisyonları gelişme çağındaki öğrencilerin omurga sağlığını olumsuz etkiliyor. Anne ve babaların çocukların boy ve ağırlığına uygun çantaları tercih etmesi gerekiyor.Omurga sağlığının, beden dengesi için çok önemlidir ağır sırt çantalarının çocukların gelişmekte olan eklemlerinde ve kaslarında zorlanmalara sebep olur,   Yanlış duruş ve kendi ağırlığının taşıyamayacağı yüklerin, çocuklarda kas gerginliği, sırt ağrısı, bozuk yürüyüş, skolyoz, kamburluk, bel ağrısı gibi olumsuzluklara neden olabilir., okul çağındaki çocukların yüzde 70'inde ağrının sebebi budur.Okul çağındaki çocuklara, bel ağrılarından korunmaları için gerekli tavsiyelerin verilmesi lazım. Sırt çantalarının doğru seçimi ve taşıyabilecekleri yük miktarının vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde 10 ile 20'si kadar olması gerekiyor. Ayrıca çantaların boyaları da ayrı sorun, CE, markası olmayan ürünlerin alınmamasını, boyasız çantaların tercih edilmesi gerekiyor. Yeni eğitim dönemi öncesinde, merdiven altında üretilen okul çantaları, kalemlik, matara ve cep telefonu kılıfı gibi ürünler adeta zehir saçıyor. boyasız doğal ürünlerin çok daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. FTLAT, PVC ve AZO ürünlerin öğrencilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor., Kaçak üretilen plastik çanta, matara, ve beslenme çantalarında özellikle ftalat, PVC, ve azo boyaları gibi sağlığa zararlı kimyasallar var. Bu kimyasallar deriden emilerek alerji ve bazı ciddi hastalıklara yol açabiliyor. Çocukların ilgisini çekmesi amacıyla üzerine futbol takımlarının logolarının basıldığı kalemliklerde barbi desenli çantalarda  ayrıca plastikleştirici olarak kullanılan Dibutil ftalat ( dbp) , dietil ftalat, (dep) di-izobenzil ftalat(dıbp) ve benzil bütil ftalat (bbp) oranları da standartların çok üstünde olabiliyor.  O yüzden çanta alırken çok dikkat etmeli hem çocukların omurgasını bozmayan hem de sağlıklı boya içeren veya hiç boya içermeyen çantalar tercih edilmelidir. HEPİNİZE SAĞLIKLI MUTLU BAŞARILI OKUL HAYATI DİLERİM
Ekleme Tarihi: 01 Eylül 2021 - Çarşamba

OKUL ÇANTALARINDANA DİKKAT

Okulların açılma telaşıyla birlikte başlayan alışveriş telaşında belki unutulabilecek bir konuya değinmek istedim. Bu kadar reklam bombardımanı altında alışveriş yapan velilerin okul çantası alırken dikkat etmesi gerekenleri daha önce yazmış olduğum bir yazıyla tekrar hatırlatmak istedim.

 Okul çantalarının ağırlığının çocukların omurga sağlığına direkt etki ediyor, çantaların 3 kilogramdan ağır olmaması gerekiyor yoksa çocuğumuzda omurga eğrilikleri kamburluklar olabiliyor birde çantaların boyaları kanserojen veya alerjik olabiliyor bu konular düşünülerek okul çantası alınmalıdır.

Okulların açılmasıyla çocuklarda bel, boyun ve sırt rahatsızlıkları riskinin aratıyor. bu rahatsızlıkların sadece yetişkinlerin değil, çocukların da sorunu Çocukların omurga sağlığını düşünmek ve gerekli önlemleri alma görevi uzun dönemde velilere düşüyor. Çantaların ağırlığı, yanlış çanta seçimi, okul sıralarındaki yanlış duruş ve oturma pozisyonları gelişme çağındaki öğrencilerin omurga sağlığını olumsuz etkiliyor. Anne ve babaların çocukların boy ve ağırlığına uygun çantaları tercih etmesi gerekiyor.Omurga sağlığının, beden dengesi için çok önemlidir ağır sırt çantalarının çocukların gelişmekte olan eklemlerinde ve kaslarında zorlanmalara sebep olur,

 

Yanlış duruş ve kendi ağırlığının taşıyamayacağı yüklerin, çocuklarda kas gerginliği, sırt ağrısı, bozuk yürüyüş, skolyoz, kamburluk, bel ağrısı gibi olumsuzluklara neden olabilir., okul çağındaki çocukların yüzde 70'inde ağrının sebebi budur.Okul çağındaki çocuklara, bel ağrılarından korunmaları için gerekli tavsiyelerin verilmesi lazım. Sırt çantalarının doğru seçimi ve taşıyabilecekleri yük miktarının vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde 10 ile 20'si kadar olması gerekiyor.

Ayrıca çantaların boyaları da ayrı sorun, CE, markası olmayan ürünlerin alınmamasını, boyasız çantaların tercih edilmesi gerekiyor. Yeni eğitim dönemi öncesinde, merdiven altında üretilen okul çantaları, kalemlik, matara ve cep telefonu kılıfı gibi ürünler adeta zehir saçıyor. boyasız doğal ürünlerin çok daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

FTLAT, PVC ve AZO ürünlerin öğrencilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor., Kaçak üretilen plastik çanta, matara, ve beslenme çantalarında özellikle ftalat, PVC, ve azo boyaları gibi sağlığa zararlı kimyasallar var. Bu kimyasallar deriden emilerek alerji ve bazı ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

Çocukların ilgisini çekmesi amacıyla üzerine futbol takımlarının logolarının basıldığı kalemliklerde barbi desenli çantalarda  ayrıca plastikleştirici olarak kullanılan Dibutil ftalat ( dbp) , dietil ftalat, (dep) di-izobenzil ftalat(dıbp) ve benzil bütil ftalat (bbp) oranları da standartların çok üstünde olabiliyor.

 O yüzden çanta alırken çok dikkat etmeli hem çocukların omurgasını bozmayan hem de sağlıklı boya içeren veya hiç boya içermeyen çantalar tercih edilmelidir.

HEPİNİZE SAĞLIKLI MUTLU BAŞARILI OKUL HAYATI DİLERİM

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akdenizdeyeniyuzyil.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.