Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
ESRA UĞURLU EROL
Köşe Yazarı
ESRA UĞURLU EROL
 

Kadınlarda Cinsel Uyarılma Bozukluğu

Aile Danışmanı/Sosyal Hizmet Uzmanı Instagram:@aileveciftdanismani E-mail:esraugurluerol@gmail.com   Merhaba sevgili okurlarım, Cinsel sorunlarla bilgilendirme yazılarına bu hafta da devam ederek cinsel sorunlara dair iki hafta önce bahsettiğim tüm başlıklara değinmiş olmak istedim. Bugün kadınlarda yaşanan cinsel uyarılma bozukluğu sorunuyla ilgili konuşalım. Kadında fiziksel ve psikolojik uyarılma sonucu cinsel ilişkiye hazır olabilmesi için beyin harekete geçerek vücutta bazı fiziksel değişimlere yol açar. Kadınların cinsel ilişki için yeterli derecede uyarılabilmesi için psikolojik olarak ilişkiye hazır olması önemlidir. Kadınlarda uyarılmanın cinsel bir sorun sayılabilmesi için bahsettiğim ve bahsedeceğim tüm cinsel sorunlarda olduğu gibi uzun süre devam eden bir sorun olması şarttır yani birkaç kez böyle bir sorunla karşılaşan her kadın cinsel uyarılma bozukluğu sorunu olduğu endişesine kapılmamalıdır. Cinsel uyarılma bozukluğu cinsel uyarılma sonucu yeterli ıslanma sağlayamama ve ıslaklığı sürdürememedir. Cinsel uyarılma bozukluğu psikolojik bir sebebe bağlı olabileceği gibi kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıkları, yanlış bilgiler, toplumsal baskı, hormonal sorunlar, taciz veya tecavüz öyküsü cinsel uyarılmayı etkileyen önemli faktörlerdir. Cinsel uyarılma bozukluğu dönemsel ve bazı fiziksel değişiklikler sebebiyle de yaşanabilir. Örneğin geçirilen bir ameliyat sonrası kısa süre cinsel uyarılmayı sağlayamayan kadın ameliyat sonrası iyileşme süresini geçirince uyarılma bozukluğu ortadan kalkabilir. Sigara ve alkol kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve menopoz kronik rahatsızlıklar kadınlarda cinsel uyarılmayı olumsuz etkileyebilir. Cinsel uyarılma bozukluğunun sorununda öncelikle sorunun kaynağı fiziksel bir durum mu yoksa psikolojik bir durum mu olduğu saptanmalı ve buna göre bir çözüm yolu izlenmelidir. Eğer sorun hormonlardaki değişiklik gibi fiziksel bir sebepten kaynaklanıyor ise gerekli tedavi için doktora başvurulmalıdır. Uyarılma bozukluğu eş ile ilişkisel sorunlardan kaynaklanıyor yani psikolojik bir temele dayanıyorsa çift terapisine gitmek gibi bir yol izlenebilir. Cinsel uyarılma bozukluğu toplumsal öğretilerin yanlış olması, cinsellikten utanma, kendi vücudunu tanımama, cinsellikle ilgili yeterli ve doğru bilgiye sahip olamama gibi sebeplerden de kaynaklanabilir eğer sorunun sebebi bu gibi durumlarsa doğru cinsel bilgilendirmeyi almak çözüm olacaktır.
Ekleme Tarihi: 09 Eylül 2021 - Perşembe

Kadınlarda Cinsel Uyarılma Bozukluğu

Aile Danışmanı/Sosyal Hizmet Uzmanı

Instagram:@aileveciftdanismani

E-mail:esraugurluerol@gmail.com

 

Merhaba sevgili okurlarım,

Cinsel sorunlarla bilgilendirme yazılarına bu hafta da devam ederek cinsel sorunlara dair iki hafta önce bahsettiğim tüm başlıklara değinmiş olmak istedim. Bugün kadınlarda yaşanan cinsel uyarılma bozukluğu sorunuyla ilgili konuşalım. Kadında fiziksel ve psikolojik uyarılma sonucu cinsel ilişkiye hazır olabilmesi için beyin harekete geçerek vücutta bazı fiziksel değişimlere yol açar. Kadınların cinsel ilişki için yeterli derecede uyarılabilmesi için psikolojik olarak ilişkiye hazır olması önemlidir. Kadınlarda uyarılmanın cinsel bir sorun sayılabilmesi için bahsettiğim ve bahsedeceğim tüm cinsel sorunlarda olduğu gibi uzun süre devam eden bir sorun olması şarttır yani birkaç kez böyle bir sorunla karşılaşan her kadın cinsel uyarılma bozukluğu sorunu olduğu endişesine kapılmamalıdır. Cinsel uyarılma bozukluğu cinsel uyarılma sonucu yeterli ıslanma sağlayamama ve ıslaklığı sürdürememedir. Cinsel uyarılma bozukluğu psikolojik bir sebebe bağlı olabileceği gibi kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıkları, yanlış bilgiler, toplumsal baskı, hormonal sorunlar, taciz veya tecavüz öyküsü cinsel uyarılmayı etkileyen önemli faktörlerdir.

Cinsel uyarılma bozukluğu dönemsel ve bazı fiziksel değişiklikler sebebiyle de yaşanabilir. Örneğin geçirilen bir ameliyat sonrası kısa süre cinsel uyarılmayı sağlayamayan kadın ameliyat sonrası iyileşme süresini geçirince uyarılma bozukluğu ortadan kalkabilir. Sigara ve alkol kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve menopoz kronik rahatsızlıklar kadınlarda cinsel uyarılmayı olumsuz etkileyebilir. Cinsel uyarılma bozukluğunun sorununda öncelikle sorunun kaynağı fiziksel bir durum mu yoksa psikolojik bir durum mu olduğu saptanmalı ve buna göre bir çözüm yolu izlenmelidir. Eğer sorun hormonlardaki değişiklik gibi fiziksel bir sebepten kaynaklanıyor ise gerekli tedavi için doktora başvurulmalıdır. Uyarılma bozukluğu eş ile ilişkisel sorunlardan kaynaklanıyor yani psikolojik bir temele dayanıyorsa çift terapisine gitmek gibi bir yol izlenebilir. Cinsel uyarılma bozukluğu toplumsal öğretilerin yanlış olması, cinsellikten utanma, kendi vücudunu tanımama, cinsellikle ilgili yeterli ve doğru bilgiye sahip olamama gibi sebeplerden de kaynaklanabilir eğer sorunun sebebi bu gibi durumlarsa doğru cinsel bilgilendirmeyi almak çözüm olacaktır.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akdenizdeyeniyuzyil.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.