Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Mehmet Nuri ILDIZ
Köşe Yazarı
Mehmet Nuri ILDIZ
 

DUYMANIZ GEREKEN GERÇEKTEN KAÇMAYIN

Bir çok insan yaşı ilerledikçe endişeye kapılır. Bu endişenin en büyüğü de sağlıkları ile alakalıdır. Öyle de olmalıdır zaten. Önce sağlık. Bu sebeple  fiziksel sağlığının gidişatını görmek için en az yılda bir defa yaptırması gereken kontrolleri olduğunu bilir. Bu kontroller tıpkı geri bildirim gibi , kelimesi kelimesine hayati değer taşıyan bilgileri verir . Bunu bilir… ama insan  yine de bundan kaçar. Özelliklede biz Türkler de “ Bana bir şey olmaz . “ kelimesini çok farklı konular için kullanıldığını mutlaka duymuşsunuzdur.  Bunu hep kendimize bir şeyler söyleyerek erteleriz. “ Diyet yapacağım “ , “ Spora başladım nasıl olsa” , “ Can boğazdan gelir” , “ Bu kontroller şimdi önceliğim değil”  ve daha bir çok şey. Birde diş doktoru hikayelerimiz vardır. Randevu almayı mümkün olduğunca erteleriz , erteleriz sonunda alırız ; ardından muayeneye gitmeden iki gün öncesinden deli gibi diş fırçalarız. Kimi kandırıyoruz ki ? Doktoru mu ? Ailemizi mi ? Kendimizi mi ? Tüm bu davranışlarımızın arkasında yatan etkenin ne olduğunu bal gibi biliyoruz ; GERÇEKTEN KAÇMA İSTEĞİ .Bir doktora gitmemiz gerektiğini biliriz fakat gitmeyiz .Gitmeyiz  çünkü doktorun söylemek zorunda olduğu şeyleri duymak istemeyiz. Sanırız ki , sağlığımız ile ilgili kötü haberler duymaktan kaçınırsak , kötü haberler söz konusu olmaz. Aynı şeyi, kişisel yaşamımızda da yaparız.  Mesela, kurumsal şirketler çalışan elemanlarına eğitimler verir ve  tüketicilerinden geri bildirim istemelerinin önemli olduğunu  öğretir bu  doğru mu ? Evet. Bu geri bildirim talebi işe yararmı ? Hangi konuda gelişmeniz gerektiğini öğretir mi ? Evet. Peki sadece erkeklere sorulsa bu sorular “ Bunu evde kaç kere yaparsınız ?”  “Daha iyi bir eş olmak için ne yapabilirim ?”  Ne oldu ? Sadece sessizlik ! Peki bunu yapsak daha iyi olur mu ? “ Tabii ki ! “ der herkes . O halde bunu neden yapmayız ? Çünkü alacağımız cevaplardan korkarız. Bu çok acı verici olurdu ve dahada  kötüsü sonrasında bir şeyler yapmak zorunda kalabiliriz.  Aynı şeyi, başkalarıyla olan ilişkilerimizdeki kusurlarımızla ilgili gerçekler söz konusu olduğunda da yaparız. Sanırız ki , birilerinden davranış tarzımızı eleştirmelerini istemezsek , kimsenin dile getirecek bir eleştirisi olmaz. Bu tamamen saçma ve mantık dışı. Ve buna son verilmeli.  Gerçekle yüzleşmek ondan kaçmaktan daha faydalıdır.
Ekleme Tarihi: 28 Nisan 2021 - Çarşamba

DUYMANIZ GEREKEN GERÇEKTEN KAÇMAYIN

Bir çok insan yaşı ilerledikçe endişeye kapılır. Bu endişenin en büyüğü de sağlıkları ile alakalıdır. Öyle de olmalıdır zaten. Önce sağlık. Bu sebeple  fiziksel sağlığının gidişatını görmek için en az yılda bir defa yaptırması gereken kontrolleri olduğunu bilir. Bu kontroller tıpkı geri bildirim gibi , kelimesi kelimesine hayati değer taşıyan bilgileri verir . Bunu bilir… ama insan  yine de bundan kaçar. Özelliklede biz Türkler de “ Bana bir şey olmaz . “ kelimesini çok farklı konular için kullanıldığını mutlaka duymuşsunuzdur. 

Bunu hep kendimize bir şeyler söyleyerek erteleriz. “ Diyet yapacağım “ , “ Spora başladım nasıl olsa” , “ Can boğazdan gelir” , “ Bu kontroller şimdi önceliğim değil”  ve daha bir çok şey.
Birde diş doktoru hikayelerimiz vardır. Randevu almayı mümkün olduğunca erteleriz , erteleriz sonunda alırız ; ardından muayeneye gitmeden iki gün öncesinden deli gibi diş fırçalarız.
Kimi kandırıyoruz ki ? Doktoru mu ? Ailemizi mi ? Kendimizi mi ?
Tüm bu davranışlarımızın arkasında yatan etkenin ne olduğunu bal gibi biliyoruz ; GERÇEKTEN KAÇMA İSTEĞİ .Bir doktora gitmemiz gerektiğini biliriz fakat gitmeyiz .Gitmeyiz  çünkü doktorun söylemek zorunda olduğu şeyleri duymak istemeyiz. Sanırız ki , sağlığımız ile ilgili kötü haberler duymaktan kaçınırsak , kötü haberler söz konusu olmaz.
Aynı şeyi, kişisel yaşamımızda da yaparız. 
Mesela, kurumsal şirketler çalışan elemanlarına eğitimler verir ve  tüketicilerinden geri bildirim istemelerinin önemli olduğunu  öğretir bu  doğru mu ?
Evet.
Bu geri bildirim talebi işe yararmı ? Hangi konuda gelişmeniz gerektiğini öğretir mi ?
Evet.
Peki sadece erkeklere sorulsa bu sorular “ Bunu evde kaç kere yaparsınız ?”  “Daha iyi bir eş olmak için ne yapabilirim ?” 
Ne oldu ? Sadece sessizlik !
Peki bunu yapsak daha iyi olur mu ?
“ Tabii ki ! “ der herkes .
O halde bunu neden yapmayız ? Çünkü alacağımız cevaplardan korkarız. Bu çok acı verici olurdu ve dahada  kötüsü sonrasında bir şeyler yapmak zorunda kalabiliriz. 
Aynı şeyi, başkalarıyla olan ilişkilerimizdeki kusurlarımızla ilgili gerçekler söz konusu olduğunda da yaparız. Sanırız ki , birilerinden davranış tarzımızı eleştirmelerini istemezsek , kimsenin dile getirecek bir eleştirisi olmaz.
Bu tamamen saçma ve mantık dışı. Ve buna son verilmeli. 
Gerçekle yüzleşmek ondan kaçmaktan daha faydalıdır.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akdenizdeyeniyuzyil.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.