Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Anasayfa Miraç Uzundal Yazı Detayı Bu yazı 375 kez okundu.
Miraç Uzundal
Köşe Yazarı
Miraç Uzundal
 

Geliyor Gelmekte Olan

Bunca zamandır yapılan zulme, istismarlara, sömürgeler kayıtsız kalmıyor artık.  Öfkesini kusar gibi her gün yeni bir şeyle geliyor artık karşımıza. Peki, haksız mı? Kesinlikle değil… Milyarlarca yıldır yaşayan ve içerisinde milyon tane canlı yaşatan denizleri bile öldürmeyi başaran insanoğluna ne yapsa az belki de. Göller kuruyor, denizler ölüyor, buzullar parçalanıyor, yağmurlar yüzüne hasret bırakıyor, birçok canlının türü bitiyor, mevsimler bile artık yer değiştirmeye başlıyor. Ekolojik sistemi o kadar derinden sarsıyoruz ki kendisini toparlayacak, insanlara dayanabilecek takati kalmadı demek ki. Böyle bir çağda, bu teknolojilerle birlikte olanı korumak hatta daha iyisine götürmek varken nasıl oluyor da bu kadar her şeyi berbat edebiliyoruz gerçekten dehşet verici. Sanki gidebileceğimiz başka bir dünya varmış gibi hoyratça mahvediyoruz elimizdekileri. Gözlerini hırs bürüyenlerin, kendi çıkarlarını ve insanın varlığını her şeyden üstün görenlerin bu değişimlerden nasibini almayacağını düşünmesi ise ne saçma… Hâlbuki dünya yapılanların hesabını hepimizden soracak. Bozduğumuz her bir denge dönüp yine bizi vuracak. Hiçbir çıkar hiçbir kazanım bundan etkilenmeden çıkabilmeye yetmez. Çünkü bu hayat, bu dünya, bu sistem hepimizin. Ve bizler sandığımızın aksine bu sistemin sadece küçük birer parçalarıyız. Bazı şeylerle oyun olmayacağını insanın kendi elleriyle neden olduğu pandemi bile öğretememiş, çok acı. Bu şekilde gitmeye devam ettiğimiz takdirde daha da ağır bedeller ödeyeceğimiz günler kapıda. Bozmadan, sadece tüketmeden, zarar vermeden, sömürmeden yaşamayı çözemediğimiz sürece, o umursamadığımız ekosistemle beraber bizde yok olmaya mahkûmuz artık. Bütün uyarılara rağmen hala her şeye aynı şekilde devam ediyorsak, geliyor gelmekte olan demektir. Evren kocaman bir bütün ve biz o bütünden bir parça yakmaya kalktığımız sürece yanmadan devam etmemiz mümkün değil.
Ekleme Tarihi: 10 Haziran 2021 - Perşembe

Geliyor Gelmekte Olan

Bunca zamandır yapılan zulme, istismarlara, sömürgeler kayıtsız kalmıyor artık.  Öfkesini kusar gibi her gün yeni bir şeyle geliyor artık karşımıza. Peki, haksız mı? Kesinlikle değil… Milyarlarca yıldır yaşayan ve içerisinde milyon tane canlı yaşatan denizleri bile öldürmeyi başaran insanoğluna ne yapsa az belki de.

Göller kuruyor, denizler ölüyor, buzullar parçalanıyor, yağmurlar yüzüne hasret bırakıyor, birçok canlının türü bitiyor, mevsimler bile artık yer değiştirmeye başlıyor. Ekolojik sistemi o kadar derinden sarsıyoruz ki kendisini toparlayacak, insanlara dayanabilecek takati kalmadı demek ki.

Böyle bir çağda, bu teknolojilerle birlikte olanı korumak hatta daha iyisine götürmek varken nasıl oluyor da bu kadar her şeyi berbat edebiliyoruz gerçekten dehşet verici. Sanki gidebileceğimiz başka bir dünya varmış gibi hoyratça mahvediyoruz elimizdekileri. Gözlerini hırs bürüyenlerin, kendi çıkarlarını ve insanın varlığını her şeyden üstün görenlerin bu değişimlerden nasibini almayacağını düşünmesi ise ne saçma…

Hâlbuki dünya yapılanların hesabını hepimizden soracak. Bozduğumuz her bir denge dönüp yine bizi vuracak. Hiçbir çıkar hiçbir kazanım bundan etkilenmeden çıkabilmeye yetmez. Çünkü bu hayat, bu dünya, bu sistem hepimizin. Ve bizler sandığımızın aksine bu sistemin sadece küçük birer parçalarıyız. Bazı şeylerle oyun olmayacağını insanın kendi elleriyle neden olduğu pandemi bile öğretememiş, çok acı.

Bu şekilde gitmeye devam ettiğimiz takdirde daha da ağır bedeller ödeyeceğimiz günler kapıda. Bozmadan, sadece tüketmeden, zarar vermeden, sömürmeden yaşamayı çözemediğimiz sürece, o umursamadığımız ekosistemle beraber bizde yok olmaya mahkûmuz artık. Bütün uyarılara rağmen hala her şeye aynı şekilde devam ediyorsak, geliyor gelmekte olan demektir. Evren kocaman bir bütün ve biz o bütünden bir parça yakmaya kalktığımız sürece yanmadan devam etmemiz mümkün değil.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akdenizdeyeniyuzyil.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.