Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Anasayfa Murat SEYİRCİ Yazı Detayı Bu yazı 650 kez okundu.
Murat SEYİRCİ
Köşe Yazarı
Murat SEYİRCİ
 

Kendini mumyalayanlar

Şimdi ise kendini mumyalayan, koruma altına alanları anlatacağım. Ülkemizde kişinin kendisini mumyalaması çok kolay. Hukuka kişilerce müdahale algısının yerleşik olması, güçlü kişilerin hukukun üzerinde etkin olduğu kanısı, mumyalamayı daha da kolaylaştırıyor. Güçlü kişilerle, etkin isimlerle çekilen fotoğraflar, lidere itaatin ve biat kültürünün alışkanlık olduğu ülkemizde ekonomik açıdan menfaat elde etmenin yolunu açıyor, hukuki sürecin mecbur kalmadıkça uygulanmamasına veya ertelenmesine neden oluyor.  Uzun değil... Kısa süre önce AK Parti Genel Merkezi'nde büro çalışanı olduğu duyurulan Kürşat Ayvatoğlu gerçeğini biliyoruz.  Uyuşturucu kullanırken sosyal medyaya düşen videolarını biliyoruz. Ak Parti'nin içindeki etkin isimlerle fotoğrafını biliyoruz. O fotoğraflarla nasıl para kazandığını itiraf eden cümlelerini okuyoruz, dinliyoruz.  Kişinin kendisini, çektirdiği fotoğraflar ile koruma altına almasının, mumyalamasının en belirgin örneği. Çoğu partilinin fotoğraf çekinmek için bakan, milletvekili, il başkanı peşinde koştuğunu gördüm. Amaç bir fotoğraf ile güçsüz görüntüsünü mumyalamak, zamanı geldiğinde kullanmak. Hepsi için değil söylediklerim. Ama çok sayıda menfaatçiyi de örneklerim. Görüyoruz Sedat Peker ile fotoğraf çekinip sonra kaldıranları... Gördük Fethullah Gülen denen hain ile fotoğraf çekinip kaldıranları... İzledik dolandırıcılıkla suçlanan Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in Bakan Süleyman Soylu ve Mevlüt Çavuşoğlu ile fotoğraf çektirip menfaat sağladığını... Cumhurbaşkanı Erdoğanlı fotoğraf karesinin en alakasız yerinde olanların bile fotodan menfaat çıkardığını, yapacağı eylemin sonucundan etkilenmemek için bir foto ile kendini mumyaladığını gördük. Sadece fotoğrafla mı? Makamla, Kişilerle, Kurumlarla, Yetkilerle, Dokunulmazlıklarla,  Parayla... Hatta bir teşekkür ile mumlayanların çığ gibi çoğaldığı ülkemizde neleri gördük, görüyoruz. Liyakatın olmadığı, yasaların net uygulanmadığı her ülkede karşılaşılan güce dayalı, menfaat odaklı pozlar. Hayata Seyirci kalmamanız dileğiyle.  
Ekleme Tarihi: 15 Haziran 2021 - Salı

Kendini mumyalayanlar

Şimdi ise kendini mumyalayan, koruma altına alanları anlatacağım.

Ülkemizde kişinin kendisini mumyalaması çok kolay. Hukuka kişilerce müdahale algısının yerleşik olması, güçlü kişilerin hukukun üzerinde etkin olduğu kanısı, mumyalamayı daha da kolaylaştırıyor.

Güçlü kişilerle, etkin isimlerle çekilen fotoğraflar, lidere itaatin ve biat kültürünün alışkanlık olduğu ülkemizde ekonomik açıdan menfaat elde etmenin yolunu açıyor, hukuki sürecin mecbur kalmadıkça uygulanmamasına veya ertelenmesine neden oluyor. 

Uzun değil...

Kısa süre önce AK Parti Genel Merkezi'nde büro çalışanı olduğu duyurulan Kürşat Ayvatoğlu gerçeğini biliyoruz. 

Uyuşturucu kullanırken sosyal medyaya düşen videolarını biliyoruz.

Ak Parti'nin içindeki etkin isimlerle fotoğrafını biliyoruz.

O fotoğraflarla nasıl para kazandığını itiraf eden cümlelerini okuyoruz, dinliyoruz. 

Kişinin kendisini, çektirdiği fotoğraflar ile koruma altına almasının, mumyalamasının en belirgin örneği.

Çoğu partilinin fotoğraf çekinmek için bakan, milletvekili, il başkanı peşinde koştuğunu gördüm. Amaç bir fotoğraf ile güçsüz görüntüsünü mumyalamak, zamanı geldiğinde kullanmak.

Hepsi için değil söylediklerim. Ama çok sayıda menfaatçiyi de örneklerim.

Görüyoruz Sedat Peker ile fotoğraf çekinip sonra kaldıranları...

Gördük Fethullah Gülen denen hain ile fotoğraf çekinip kaldıranları...

İzledik dolandırıcılıkla suçlanan Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in Bakan Süleyman Soylu ve Mevlüt Çavuşoğlu ile fotoğraf çektirip menfaat sağladığını...

Cumhurbaşkanı Erdoğanlı fotoğraf karesinin en alakasız yerinde olanların bile fotodan menfaat çıkardığını, yapacağı eylemin sonucundan etkilenmemek için bir foto ile kendini mumyaladığını gördük.

Sadece fotoğrafla mı?

Makamla,

Kişilerle,

Kurumlarla,

Yetkilerle, Dokunulmazlıklarla, 

Parayla...

Hatta bir teşekkür ile mumlayanların çığ gibi çoğaldığı ülkemizde neleri gördük, görüyoruz.

Liyakatın olmadığı, yasaların net uygulanmadığı her ülkede karşılaşılan güce dayalı, menfaat odaklı pozlar.

Hayata Seyirci kalmamanız dileğiyle.

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akdenizdeyeniyuzyil.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.