Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Anasayfa Ramazan ÇİNAR Yazı Detayı Bu yazı 1006 kez okundu.
Ramazan ÇİNAR
Köşe Yazarı
Ramazan ÇİNAR
 

RANT-MI? CAN-MI?

Yazıma merkezi Elazığ olan ve çevre illerde hissedilen depremde ölenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar dileyerek başlamak istiyorum.   Yaşanan deprem,sel ve tabi afetlerin yaşandığı dönemlerde doğal olarak ilk akla gelen yaşadığımız yerlerde de böyle bir afet başa gelirse ne yaparız?  Hazırlıklı mıyız, değil miyiz?   Ben burada bize yüklenen ve haklı bir konuyu dile getireceğim, veballi, bir o kadar da sıkıntılı. Yaklaşık bir buçuk yıl kadar önce yerel seçimlere hazırlık aşamasında bir telefon aldım. Telefon eden kişi Süleyman Demirel Üniversitesi’nde akademisyen, inşaat alanında hatırı sayılı bir duayen, yakından tanıdığım bir ağabeyim.   Antalya’yı da çok iyi bilen ağabeyimiz, yaptığı bir araştırma ve çalışmayı dile getirdi. Bizden de yetkililerle görüşüp, uyarmamızı istedi. Seçimlerden dolayı biz bu görüşmeleri yapamadık. Dile getirmekte şimdi nasip oluyor.   Çalıştığı bölge Eski Lara Yolu olarak bilinen Adonis Otel’in çevresindeki binalar ile başlayarak, Örnekköy’e kadar uzanan alanı kapsıyor.   Bu alandaki çok sayıdaki binaların incelemelerinde rastladıkları sonuç içler acısı. Binaların bodrum katlarına girildiğinde karşılaştıkları durum bir felaket, içler acısı.   Binaların kolon ve kirişleri patlamış bundan daha kötüsü patlayan bu kolon ve kirişler sıvayla gizlenmiş ve saklanmış olması.   Anlatımına göre Muğla-Antalya ilinin de bulunduğu ve Kıbrıs adasına kadar uzanan bir fay hattının olduğu ve bu hattın bilinenden çok daha stres yüklü olduğunu, olası orta ölçekli bir depremde bu bölgede çok büyük yıkımların olabileceğini dile getirdi.   Falezler olarak da bilinen bu bölgede bu kadar yüksek binaların yapımına nasıl izin verilebildiğini, deprem olmasa dahi falezlerin bulunduğu bu bölgenin sürekli hareket halinde olduğunu dile getirdi.   Rant değeri çok yüksek bu bölgedeki evlerin acilen yetkili kişilerce çözüm bulunması gerektiğini belirterek, gelecek tepkilerden çekindiğini, gelecek bu tepkilerin sağlık durumunun da el vermediği ‘kalp hastası olduğu’ için açıklamasını bize havale etti.   Bu konuyla ilgili Muratpaşa ve Büyükşehir Belediyesi’ne büyük iş düşüyor.   Nasıl çözülür bilemiyorum ama ivedilikle bu konu üzerine eğilmeleri gerektiği bir gerçektir.   Dile getirmesi bizden. Doğal afetlerden uzak, huzurlu, mutlu yaşam dileklerimle…    
Ekleme Tarihi: 29 Ocak 2020 - Çarşamba

RANT-MI? CAN-MI?

Yazıma merkezi Elazığ olan ve çevre illerde hissedilen depremde ölenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar dileyerek başlamak istiyorum.

 

Yaşanan deprem,sel ve tabi afetlerin yaşandığı dönemlerde doğal olarak ilk akla gelen yaşadığımız yerlerde de böyle bir afet başa gelirse ne yaparız?  Hazırlıklı mıyız, değil miyiz?

 

Ben burada bize yüklenen ve haklı bir konuyu dile getireceğim, veballi, bir o kadar da sıkıntılı. Yaklaşık bir buçuk yıl kadar önce yerel seçimlere hazırlık aşamasında bir telefon aldım. Telefon eden kişi Süleyman Demirel Üniversitesi’nde akademisyen, inşaat alanında hatırı sayılı bir duayen, yakından tanıdığım bir ağabeyim.

 

Antalya’yı da çok iyi bilen ağabeyimiz, yaptığı bir araştırma ve çalışmayı dile getirdi. Bizden de yetkililerle görüşüp, uyarmamızı istedi. Seçimlerden dolayı biz bu görüşmeleri yapamadık. Dile getirmekte şimdi nasip oluyor.

 

Çalıştığı bölge Eski Lara Yolu olarak bilinen Adonis Otel’in çevresindeki binalar ile başlayarak, Örnekköy’e kadar uzanan alanı kapsıyor.

 

Bu alandaki çok sayıdaki binaların incelemelerinde rastladıkları sonuç içler acısı. Binaların bodrum katlarına girildiğinde karşılaştıkları durum bir felaket, içler acısı.

 

Binaların kolon ve kirişleri patlamış bundan daha kötüsü patlayan bu kolon ve kirişler sıvayla gizlenmiş ve saklanmış olması.

 

Anlatımına göre Muğla-Antalya ilinin de bulunduğu ve Kıbrıs adasına kadar uzanan bir fay hattının olduğu ve bu hattın bilinenden çok daha stres yüklü olduğunu, olası orta ölçekli bir depremde bu bölgede çok büyük yıkımların olabileceğini dile getirdi.

 

Falezler olarak da bilinen bu bölgede bu kadar yüksek binaların yapımına nasıl izin verilebildiğini, deprem olmasa dahi falezlerin bulunduğu bu bölgenin sürekli hareket halinde olduğunu dile getirdi.

 

Rant değeri çok yüksek bu bölgedeki evlerin acilen yetkili kişilerce çözüm bulunması gerektiğini belirterek, gelecek tepkilerden çekindiğini, gelecek bu tepkilerin sağlık durumunun da el vermediği ‘kalp hastası olduğu’ için açıklamasını bize havale etti.

 

Bu konuyla ilgili Muratpaşa ve Büyükşehir Belediyesi’ne büyük iş düşüyor.

 

Nasıl çözülür bilemiyorum ama ivedilikle bu konu üzerine eğilmeleri gerektiği bir gerçektir.

 

Dile getirmesi bizden.

Doğal afetlerden uzak, huzurlu, mutlu yaşam dileklerimle…

 

 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akdenizdeyeniyuzyil.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.