Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Sidal Aydın
Köşe Yazarı
Sidal Aydın
 

ÇEVREYE SAHİP ÇIKALIM

Bugün temiz bıraktığımız bir çevre, yarın emek vererek yetiştirdiğimiz bir evladımız gibi tüm cömertliğiyle bizi taşıyacaktır. İnsan yaptığı her işi önce kendisi için yapmalıdır. Bizler evlerimizde hemen hemen her gün nasıl temizlik yapıyorsak, kendimiz gibi evimize de özen gösteriyorsak çevremiz için de aynı özeni göstermeliyiz. İnsanın, insanlara daha doğrusu önce kendine saygısı olması gerekir ki çevresindeki insanlara hatta doğaya da saygı gösterebilsin. Yeşili korumak geleceğimizi korumaktır. Yeşili olmayan bir dünya düşünemiyorum hatta düşünmek bile istemiyorum. Bahar geldi, çiçekler açtı. Ortalık yemyeşil bir elbiseyle toplandı.  Doğa yine tüm güzelliğini sundu bizlere. Etrafı temizlenmemiş ya da çevresine atıklar atılmış bir ağaç görsek ne yaparız? Altında gölgelenmeyi bırakın, rahatsız bile oluruz. Kentlerimize belediyeler çöp konteynırları koymuşlar, güzel park alanları yapmışlar. Daha neler neler… Bunların hepsi bizim için. Daha güzel çevre ve sağlıklı yaşam için, kaliteli zaman geçirmek için. Fakat ne yazık ki bazı yetişkinler içtiği su şişesine kadar eline geçen her şeyi boş bulduğu bir Köşeye fırlatıp atıyor. Bilmezler mi temiz doğadan aldığımız havaya muhtaç olacağımızı, doğa kirlenince farkında olmadan bizi de kirleteceğini? Her solukta aldığımız her nefeste doğanın güzellikleriyle yenileniyoruz. Ciğerlerimizin tertemiz havayla dolması için doğayı, çevremizi temiz tutmalı, çevremizi kirletenleri de uyarmalıyız. Bunun için işe ilk önce çevremizi sigara ile kirleten yetişkinlerden başlamalıyız. Hem çevreye hem de aynı çevreyi kullanan insanlara zarar veren ve bunu bilinçli bir şekilde yapan büyüklerimizden başlamalıyız işe. Çevreyi korumak için çok fazla zahmete bile girmeye gerek yok. Çöplerimizi düzenli bir şekilde çöp kutularına atarsak, sokakta yürürken yere tükürmeden yolumuza devam edebilirsek, en önemlisi de sigara izmariti dumanı olmasa, doğanın vazgeçilmezi çiçeklerimizi koparmasak, doğamızın vazgeçilmezi olan ağaçlarımıza zarar vermeyip onları kesmezsek temiz bir çevreye sahip oluruz. İnsanlar küçük detaylara bile dikkat etmeden çevreyi kirletiyorlar ne yazık ki! Unutmayalım çevre; insanların ve canlıların yaşamlarını sürdürdükleri kültürel bir ortamdır. Sağlıklı, huzurlu ve güzel bir yaşam için temiz bir çevreye sahip olmalıyız. “Temiz bir çevre için el ele” sloganıyla harekete geçelim. Hayatımızın devamlılığı için yakın çevreden uzak çevreye her adımda duyarlı olalım, alınacak küçük önlemlerle çevremizi koruyalım.
Ekleme Tarihi: 15 Ağustos 2021 - Pazar

ÇEVREYE SAHİP ÇIKALIM

Bugün temiz bıraktığımız bir çevre, yarın emek vererek yetiştirdiğimiz bir evladımız gibi tüm cömertliğiyle bizi taşıyacaktır.

İnsan yaptığı her işi önce kendisi için yapmalıdır.

Bizler evlerimizde hemen hemen her gün nasıl temizlik yapıyorsak, kendimiz gibi evimize de özen gösteriyorsak çevremiz için de aynı özeni göstermeliyiz.

İnsanın, insanlara daha doğrusu önce kendine saygısı olması gerekir ki çevresindeki insanlara hatta doğaya da saygı gösterebilsin.

Yeşili korumak geleceğimizi korumaktır.

Yeşili olmayan bir dünya düşünemiyorum hatta düşünmek bile istemiyorum.

Bahar geldi, çiçekler açtı.

Ortalık yemyeşil bir elbiseyle toplandı.

 Doğa yine tüm güzelliğini sundu bizlere.

Etrafı temizlenmemiş ya da çevresine atıklar atılmış bir ağaç görsek ne yaparız?

Altında gölgelenmeyi bırakın, rahatsız bile oluruz.

Kentlerimize belediyeler çöp konteynırları koymuşlar, güzel park alanları yapmışlar.

Daha neler neler…

Bunların hepsi bizim için.

Daha güzel çevre ve sağlıklı yaşam için, kaliteli zaman geçirmek için.

Fakat ne yazık ki bazı yetişkinler içtiği su şişesine kadar eline geçen her şeyi boş bulduğu bir

Köşeye fırlatıp atıyor.

Bilmezler mi temiz doğadan aldığımız havaya muhtaç olacağımızı, doğa kirlenince farkında olmadan bizi de kirleteceğini?

Her solukta aldığımız her nefeste doğanın güzellikleriyle yenileniyoruz.

Ciğerlerimizin tertemiz havayla dolması için doğayı, çevremizi temiz tutmalı, çevremizi kirletenleri de uyarmalıyız.

Bunun için işe ilk önce çevremizi sigara ile kirleten yetişkinlerden başlamalıyız.

Hem çevreye hem de aynı çevreyi kullanan insanlara zarar veren ve bunu bilinçli bir şekilde yapan büyüklerimizden başlamalıyız işe.

Çevreyi korumak için çok fazla zahmete bile girmeye gerek yok.

Çöplerimizi düzenli bir şekilde çöp kutularına atarsak, sokakta yürürken yere tükürmeden yolumuza devam edebilirsek, en önemlisi de sigara izmariti dumanı olmasa, doğanın vazgeçilmezi çiçeklerimizi koparmasak, doğamızın vazgeçilmezi olan ağaçlarımıza zarar vermeyip onları kesmezsek temiz bir çevreye sahip oluruz.

İnsanlar küçük detaylara bile dikkat etmeden çevreyi kirletiyorlar ne yazık ki!

Unutmayalım çevre; insanların ve canlıların yaşamlarını sürdürdükleri kültürel bir ortamdır.

Sağlıklı, huzurlu ve güzel bir yaşam için temiz bir çevreye sahip olmalıyız.

“Temiz bir çevre için el ele” sloganıyla harekete geçelim.

Hayatımızın devamlılığı için yakın çevreden uzak çevreye her adımda duyarlı olalım, alınacak küçük önlemlerle çevremizi koruyalım.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akdenizdeyeniyuzyil.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.