Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Anasayfa Sidal Aydın Yazı Detayı Bu yazı 152 kez okundu.
Sidal Aydın
Köşe Yazarı
Sidal Aydın
 

PERİ PENGUENLERİ

İlk duyduğumuzda kulağa masal kahramanı isimlerinden biri gibi gelse de bu penguenler tabii ki bir masal kahramanı değil. Sizler için Peri Penguenleri hakkında bilgiler derledim herkese iyi okumalar. Peri Penguenleri, Avustralya ve Yeni Zelanda da bulunmaktadırlar.  Şili’nin bazı bölgelerinde ve hatta Güney Afrika kıyılarında da peri penguenlerine rastlanmaktadır. Birçok insan bu hayvanların dünyanın henüz keşfedilmemiş yerlerinde de nüfuslarının olabileceğini iddia etmektedirler. Bu penguenler, genellikle Avustralyada Ülkenin en küçük, en sevimli canlıları olarak bilinirler. Bu sevimli hayvanlar bir diğer tabirle mavi penguen olarak da adlandırılmaktadır. Doğada bulunan bilindik  Penguenlerin en küçük türlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Türün sınıflandırması, Eudyptula minor olarak bilinmektedir. Hayvanlara bilimsel isimlerini vererek kaleme alan kişi ise Doğacı Johann Reinhold Forster ‘dır. Bu tür ile ilgili kayda geçen ilk yazıyı ise 1781 yılında yazdığı idda ediliyor. Kaynaklardan edinilen bilgilere göre günümüzde bu hayvanların henüz resmi olarak sınıflandırılmamış olmalarına rağmen peri penguenlerine ait birkaç alt tür olduğu bilinmektedir. Minik boyutları ve sevimli olmalarından dolayı Avustralyalıların gözdesi olan bu hayvanlar Ülkedeki kişilerin onları genellikle peri penguenleri olarak adlandırmalarına neden olmuştur. Bunların yanı sıra, Yeni Zelanda’da da Maori dilinde kororā ismiyle de bilindikleri de belirtilmiştir. Gök mavisi ve parlak tüylere sahiptirler.  Mavi tüyler, başındaki ve sırtındaki çoğu alanı kaplar. Kademeli olarak paletlere dönüşen kanatlarının  ise mavi renkte olduğu bilinmektedir. Çenesinden ayaklarına kadar tüyleri açık grimsi beyazlıkta olan bu penguenlerin boyları 30 – 35 cm aralığındadır. Tüylerini kuyruklarının üzerindeki bir bezde üretilen yağlarla temizlektedirler. Bu İşlem ise tüylerinin su geçirmez kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu penguenler koloni halinde göç ederler ve koloniler yaklaşık 17 gün deri değiştirme için karaya çıkarlar. Bu dönemde eski tüyleri dökülür ve yenileri çıkar. Çoğu penguenlerin aksine peri penguenleri gece hayvanlarıdır. Genellikle çiftlerin kendi yuvalarının etrafında toplandıkları büyük koloniler halinde yaşarlar. Gün boyunca yiyecek bulmak için zaman geçirirler, bu sayede de geceleri yavrularını beslemek için yuvalarına dönerler. Kısacası bu hayvanlar küçük sevimli ve bir okadar da iyi yüzücüdürler.  İnsanlığın doğaya olan zararından dolayı nesillerinin tükenmemesini umut ediyorum ve herkese güzel günler diliyorum.
Ekleme Tarihi: 04 Haziran 2021 - Cuma

PERİ PENGUENLERİ

İlk duyduğumuzda kulağa masal kahramanı isimlerinden biri gibi gelse de bu penguenler tabii ki bir masal kahramanı değil. Sizler için Peri Penguenleri hakkında bilgiler derledim herkese iyi okumalar.

Peri Penguenleri, Avustralya ve Yeni Zelanda da bulunmaktadırlar.  Şili’nin bazı bölgelerinde ve hatta Güney Afrika kıyılarında da peri penguenlerine rastlanmaktadır. Birçok insan bu hayvanların dünyanın henüz keşfedilmemiş yerlerinde de nüfuslarının olabileceğini iddia etmektedirler.

Bu penguenler, genellikle Avustralyada Ülkenin en küçük, en sevimli canlıları olarak bilinirler. Bu sevimli hayvanlar bir diğer tabirle mavi penguen olarak da adlandırılmaktadır. Doğada bulunan bilindik  Penguenlerin en küçük türlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Türün sınıflandırması, Eudyptula minor olarak bilinmektedir. Hayvanlara bilimsel isimlerini vererek kaleme alan kişi ise Doğacı Johann Reinhold Forster ‘dır. Bu tür ile ilgili kayda geçen ilk yazıyı ise 1781 yılında yazdığı idda ediliyor. Kaynaklardan edinilen bilgilere göre günümüzde bu hayvanların henüz resmi olarak sınıflandırılmamış olmalarına rağmen peri penguenlerine ait birkaç alt tür olduğu bilinmektedir. Minik boyutları ve sevimli olmalarından dolayı Avustralyalıların gözdesi olan bu hayvanlar Ülkedeki kişilerin onları genellikle peri penguenleri olarak adlandırmalarına neden olmuştur. Bunların yanı sıra, Yeni Zelanda’da da Maori dilinde kororā ismiyle de bilindikleri de belirtilmiştir. Gök mavisi ve parlak tüylere sahiptirler.  Mavi tüyler, başındaki ve sırtındaki çoğu alanı kaplar. Kademeli olarak paletlere dönüşen kanatlarının  ise mavi renkte olduğu bilinmektedir. Çenesinden ayaklarına kadar tüyleri açık grimsi beyazlıkta olan bu penguenlerin boyları 30 – 35 cm aralığındadır. Tüylerini kuyruklarının üzerindeki bir bezde üretilen yağlarla temizlektedirler. Bu İşlem ise tüylerinin su geçirmez kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu penguenler koloni halinde göç ederler ve koloniler yaklaşık 17 gün deri değiştirme için karaya çıkarlar. Bu dönemde eski tüyleri dökülür ve yenileri çıkar. Çoğu penguenlerin aksine peri penguenleri gece hayvanlarıdır. Genellikle çiftlerin kendi yuvalarının etrafında toplandıkları büyük koloniler halinde yaşarlar. Gün boyunca yiyecek bulmak için zaman geçirirler, bu sayede de geceleri yavrularını beslemek için yuvalarına dönerler.

Kısacası bu hayvanlar küçük sevimli ve bir okadar da iyi yüzücüdürler.  İnsanlığın doğaya olan zararından dolayı nesillerinin tükenmemesini umut ediyorum ve herkese güzel günler diliyorum.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve akdenizdeyeniyuzyil.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.