Yeni Vali ilk ziyareti oraya yaptı

Yeni Vali ilk ziyareti oraya yaptı

ABONE OL
Ağustos 23, 2023 10:59
Yeni Vali ilk ziyareti oraya yaptı
23 Ağustos 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

(DHA) – İLÇE ziyaretleri kapsamında ilk ziyaretini Akseki’ye gerçekleştiren Vali Hulusi Şahin, “Antalya’da göreve başlamamın 6’ncı gününde ilk ilçe ziyaretime Akseki ile başladım. Burada sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyum” dedi.

Vali Hulusi Şahin, ilçelerdeki çalışmaları ve sorunları yerinde inceleyebilmek için Akseki ilçesini ziyaret etti. Ziyareti kapsamında ilk olarak Akseki Kaymakamlığını ziyaret eden Vali Şahin, Kaymakam Volkan Hülür ve protokol üyelerinden ilçe hakkında bilgi aldı. Akseki’nin tarihi ve kültürel yapısıyla önemli bir ilçe olduğuna dikkati çeken Vali Şahin, “Antalya’da göreve başlamamın 6’ncı gününde ilk ilçe ziyaretime Akseki ile başladım. Burada sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyum. Burası Osman Yüksel Serdengeçti ve Ahmet Hamdi Akseki gibi fikir hayatımızda önemli yeri olan şahsiyetlerin memleketi” dedi.

Görüşmede Vali Şahin’e Akseki’nin tarihinin 1286 yılına kadar dayandığını aktaran protokol üyeleri, özellikle bölgenin tarihi ve doğal güzellik bakımından zengin konumda olduğunun altını çizdi.

AKSEKİ’NİN TURİZM POTANSİYELİ BÜYÜK

Akseki’nin tarihinin ve doğal güzelliklerinin, alternatif turizm noktasında önemli potansiyel olduğuna değinen Vali Şahin, şunları kaydetti:

“İlçemizin tarihi çok eski. Doğal güzellikleri çok fazla. Turizm noktasında yeni yürüyüş rotaları, alternatif turizm rotaları oluşturulabilir. Tarihi konaklarda, otellerde konaklama imkânları sunulabilir. Özellikle otantik seyahat ve Yörük kültürünün turizmde katma değer oluşturulabilmesi açısından Akseki önemli bir yere sahip. Doğa turizmi açısından da müsait bir coğrafya. Bunlar Akseki’nin alternatif turizm noktasında büyük potansiyeli olduğunu gösteriyor.”

Avrupa’nın, ülkelerine gelen turistlere tarihlerini iyi bir şekilde anlatarak bunu değere dönüştürdüğünü söyleyen Vali Şahin, “Bizim kültürümüz onlara göre çok daha eskiye dayanıyor. Bu tarihimizi ve kültürel yapımızı biz de katma değere dönüştürebiliriz” ifadelerini kulandı.

Akseki Kaymakamlığı ziyaretinin ardından Akseki Belediye Başkanı İbrahim Özkan’ı ziyaret eden Vali Şahin, belediyenin yürüttüğü çalışmalar ve projeler hakkında bilgi aldı. Vali Şahin, daha sonra protokol üyeleriyle birlikte yakın tarihimizin önemli isimlerinden Osman Yüksel Serdengeçti’nin adını taşıyan Osman Yüksel Serdengeçti Edebiyat Müzesi’ni ziyaret ederek restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı. Son ziyaretini ise bir asır önce yöreye özgü mimari ile inşa edilen ve restorasyon çalışmaları devam eden Zilalcı Konağı’na gerçekleştiren Vali Şahin, tarihi konak hakkında bilgi alarak incelemelerde bulundu.


HIZLI YORUM YAP