Yüksek aidatlara yönelik düzenleme

Yüksek aidatlara yönelik düzenleme

ABONE OL
Ağustos 23, 2023 14:48
Yüksek aidatlara yönelik düzenleme
23 Ağustos 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Apartmanlardaki yüksek aidatlara yönelik düzenleme geliyor. Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, tüketicilere uyarıda bulundu. Gündüz, site yöneticilerinin fırsatçılık müsamaha göstermemesi gerektiğini ve özellikle de vatandaşların kendi haklarını bilmesi gerektiğini ifade etti.

Artan daire kiralarının yanı sıra aidatlara gelen yüksek zam ev sahipleri ve kiracıları zorluyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Adalet ve İçişleri bakanlıklarının ortak çalışmasıyla aidatlara düzenleme getiriliyor. Çalışmaya göre ücretlerin enflasyonun üzerinde artması beklenmiyor. Konuyla dair açıklamada bulunan Tüketici Sendikası Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, “Apartman yönetimi bazı kurallara bağlı kalacak. Bir kere her kes yöneticilik yapamayacak. Sektörün mesleki tanımı yapılıp bazı standartlar getirilecek. Apartmanın bütçesi, maliyetler ve toplam aidat gözden geçirilecek. Haksız ve makul olmayan ücretler alınmayacaktır. Tüketiciler ve kiracılar artık yüksek ücretlere ve fırsatçı kurullara “hayır” diyebilecek. Bu sizin hakkınızdır” diye ifade etti.

‘Site yönetiminin belirlediği planı kesinlikle okunması gerekiyor’
Kiracıların veya ev sahiplerinin site yönetiminin belirlediği planı kesinlikle okuması gerektiğini belirten Gündüz, “Apartman ve sitede yöneticinin görevleri o sitenin temel anayasası niteliğindedir. Yönetim planları İlçe Tapu Müdürlüklerinde bulunur. Yönetim planı yoksa yönetimde kat mülkiyeti kanunla bakmakla sorunları çözebilirsiniz. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 38’nci maddesine göre yönetici kat maliklerine karşı aynı bir vekil gibi sorumludur” ifadelerini kullandı.

‘Şirketler kat maliklerinden 10 senelik yönetim sürecinde taahhüt alamazlar’
Aidat ücretleri kira bedellerinin yüzde 20’sini geçemeyeceğini belirten Gündüz, “Bakıldığında aidat ücretleri kiralarla yarışıyor. Kendilerini akıllı sanan müteahhit firmalar kişisel yönetim şirketleri kurarak yaptıkları projelerde sitelere 10 yıllığına kendi sahip oldukları şirketi yönetici olarak yerleştiriyorlar. Kat maliklerinin site aidatlarına karşı çıkmak isterlerse mahkemeye gitmeleri gerekiyor. Bu süreç uzun sürdüğü için belirli bir zamandan sonra can sıkıcı bir hal alabiliyor. Yönetim şirketi tarafından yönetilen sitelerde kat maliklerinin şikâyetlerinin mahkemeye değil Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Konut Politikaları ve Tesis Yönetimi Hizmetleri Müdürlüğü’ne yapılması gerekecek. Müteahhit firmaların süreksiz yöneticilik haklarına sahipler. Yönetim firması 10 sene boyunca ‘burayı ben yöneteceğim’ diyemez. Öyle bir hakları yoktur. Yöneticilik 10 yıl süreyle değil kanununda ifade edildiği gibi her iki yılda bir düzenli olarak gerçekleştirilir. Şirketler kat maliklerinden 10 senelik yönetim sürecinde taahhüt alamazlar. Bu 6502 tüketici yasasında sözleşmelerden doğan haksız şartlara girmektedir. Bu sözleşmelerin hukukta bir karşılığı yer almıyor.  Haksız yüksek aidat ve yönetimsel hatalardan doğacak zararlardan evlerini satamayan veya kiraya veremeyen kat malikleri, yönetimleri Tüketici Mahkemesi’ne dava açabilirler ve süreci başlatabilirler. Bununla beraber doğacak zararlardan site yönetimi sorumludur” diye konuştu.

 

Haber: Hatice Nur AÇIKBAŞ


HIZLI YORUM YAP