“Yüz bine yakın üniversiteli açıkta”

“Yüz bine yakın üniversiteli açıkta”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muhammet Kasapoğlu, CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın üniversite öğrencilerinin yurt sorunu ve beslenme yardımına ilişkin sorularını yanıtladı.

ABONE OL
Mart 30, 2023 19:30
“Yüz bine yakın üniversiteli açıkta”
11 Aralık 2018
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Kasapoğlu, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde Kredi Yurtlar Kurumu’na başvuruda bulunan 403 bin 276 öğrenciden 304 bin 444’ünün yurtlara yerleştirildiği belirtirken CHP’li Budak, “Yüz bine yakın öğrencimiz hiçbir KYK yurduna yerleşemeyerek açıkta kaldı. Üstüne üstlük beslenme yardımı diye verilen yardımlar da son derece komik rakamlar. Beslenme yardımı dedikleri iki simit, bir de çorba parası” dedi.

Budak, şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Bakan’ın verdiği bilgiler ekonomik krizin pençesindeki öğrencilere yeterli desteğin sağlanmadığını gösteriyor. İktidar karşılıksız verilen burs miktarını ısrarla geçen yılın seviyesinde tutuyor. Üniversiteye başlayan öğrenci sayısındaki artışa karşın kredi alan öğrenci sayısında da anlamlı bir artış görülmüyor. Mezuniyetten sonra kredi geri ödemesinde zorlanan öğrenciler, krediye başvurmaktan çekiniyorlar. Çünkü bu ekonomik koşullarda geri ödeyemiyorlar. Geçmişte kredi alan 300 bine yakın üniversite mezunu taksitleri ödeyemediği için icralık durumda. Kredi ödemelerinin artık yüksek enflasyon oranında artacağı da dikkate alınmalı ve öğrenciler daha çok bursla desteklenmelidir.

Burs elemelerinde hangi kriterlerin esas alındığı da ayrı bir tartışma konusu. Vatandaşlardan bize ulaşan şikayetlerde dramatik örnekler mevcut. Okul çağında 4-5 çocuğu bulunduğu, tek maaşla kirada yaşadığı halde çocuğuna burs verilmeyen dar gelirli aileler muhatap dahi bulamıyorlar.

Enflasyondaki fahiş artış ve hayat pahalılığı karşısında öğrencilerimize verilen yemek desteği de çok yetersizdir. Gençlerimiz neredeyse iki simit parası kahvaltı ve bir çorba parası akşam yemeği desteğiyle açlık sınırında bırakılıyor. Oysa sığınmacı öğrencilere bin 200 liralık burs veriliyor.”

Haber Merkezi


HIZLI YORUM YAP