Zamana meydan okuyorlar

Zamana meydan okuyorlar

ABONE OL
Eylül 3, 2023 16:58
Zamana meydan okuyorlar
3 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzde teknoloji ve dijital saatlerin yükselmesiyle birlikte, geleneksel saat tamirciliği mesleği hızla azalmaya devam ettiğini söyleyen Mehmet Fatih Şener, “Bir zamanlar saatlerin onarımı, bakımı ve yeniden yapımı konusunda uzmanlaşmış olan saat tamircileri ne yazık ki zamanın ilerlemesiyle birlikte giderek daha az talep görüyorlar” dedi.

Saat tamirciliğinin zorluğu ve karmaşıklığı göz önüne alındığında, saat tamirciliği, genç nesiller arasında giderek daha az ilgi gördüğünü aktaran Şener, “Özellikle gelişen dijital teknoloji, geleneksel mekanik saatlere olan talebi azaltmıştır. Artık birçok insan, saatleri bozulduğunda tamir yerine yeni bir dijital veya akıllı saat satın almaya yöneliyor. Saat tamircileri, yıllar süren özel eğitim ve pratiğe ihtiyaç duyarlar, ancak bu zorluklar genç kuşakları bu mesleğe çekmek yerine uzaklaştırmakta. Ayrıca büyük saat üreticileri, saatlerini büyük ölçekli üretim hatlarından geçirirken, daha az kişiye ihtiyaç duydukları için bu mesleğe olan talebi de azalttı. Bizden sonraki nesillerde saat tamiri yapacak insanlar olmayabilir” diyerek endişesini dile getirdi.

Şener, insanların daha fazla şıklık, fonksiyon ve dijital özelliklere sahip saatlere ilgi göstermeye başladıkça, geleneksel mekanik saatlerin yerine daha modern ve teknolojik saatlere yöneldiğini kaydetti.

Haber: Çiler İLTUŞ


HIZLI YORUM YAP