KİTAP VE SÜNNET Mİ? KİTAP VE HİKMET Mİ?(9)

KİTAP VE SÜNNET Mİ? KİTAP VE HİKMET Mİ?(9)

ABONE OL
Mayıs 23, 2023 15:57
KİTAP VE SÜNNET Mİ? KİTAP VE HİKMET Mİ?(9)
24 Mayıs 2023
1

BEĞENDİM

ABONE OL

E- NEBÎ VE RESUL

 

Nebî ve resul kavramları da konuyla yakından ilgilidir. Nebî, değeri Allah tarafından yükseltilmiş kişidir. Allah, nebî yaptığı kişilere Kitap ve Hikmet vermiş ve onları insanlar arasındaki ihtilafları çözmekle görevlendirmiştir (Bakara 2/213). Resul ise kendinden bir şey katmadan birinin sözünü diğerine ulaştırmakla görevli kişidir. Allah’ın nebileri, Kitab’ı ve Hikmet’i uygulama yanında onları insanlara ulaştırmak ve öğretmekle de görevli oldukları için her nebi, aynı zamanda resuldür.

 

1- ALLAH’IN RESULÜNE KAYITSIZ ŞARTSIZ İTAAT EDİLİR

 

Allah’ın resulünün görevi, kendinden bir şey katmadan Allah’ın sözünü insanlara ulaştırmaktır. Eğer bir şey katarsa Allah onu, en ağır şekilde cezalandırılır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

 

وَلَوْ تَقَوَّلَ عَلَيْنَا بَعْضَ الْأَقَاوِيلِ. لَأَخَذْنَا مِنْهُ بِالْيَمِينِ . ثُمَّ لَقَطَعْنَا مِنْهُ الْوَتِينَ . فَمَا مِنكُم مِّنْ أَحَدٍ عَنْهُ حَاجِزِينَ .

 

“(Resulümüz Muhammed,) Bize karşı bazı sözler uydursaydı, elbette onu kıskıvrak yakalardık. Sonra kesinlikle onun şah damarını koparırdık. İçinizden hiçbiri de bunun önüne geçemezdi.” (Hakka 69/44-47)

 

“Resullere apaçık tebliğden başka ne düşer?”  (Nahl 16/35)

 

“Ey Resul! Rabbinden sana indirileni tebliğ et, bunu yapmazsan onun resullüğünü yapmamış olursun”  (Maide 5/67)

 

Bütün bunlardan dolayı Allah’ın resulüne itaat Allah’a itaattır. Allah Teâlâ şöyle buyurur: .

 

مَّنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللّهَ

 

“Kim resule /elçiye gönüllü olarak boyun eğerse Allah’a boyun eğmiş olur. (Nisa 4/80).

 

Allah’ın bizden ne istediği ancak resulü yoluyla öğrenebileceği için Allah ve Resulü kelimelerinin birlikte geçtiği ayetlerde asıl vurgu resulün ilettiği mesajadır. Bir ayet şöyledir:

 

وَمَا كَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلَا مُؤْمِنَةٍ إِذَا قَضَى اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَمْرًا أَن يَكُونَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَمَن يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا مُّبِينًا .

 

“Allah ve resulü bir işi kesinleştirdiğinde inanıp güvenmiş bir erkeğin ve kadının, o konuda tercih hakkı olmaz. Kim, Allah’a ve resulüne baş kaldırırsa açıkça yanlış yola sapmış olur.” (Ahzab 33/36)

YAZIMIN DEVAMI YARIN


HIZLI YORUM YAP