Çözüm üretin!

Çözüm üretin!

ABONE OL
Ekim 23, 2023 14:12
Çözüm üretin!
23 Ekim 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulaşım sektöründe alınacak kararlarda şoför esnafının sesine kulak verilmesi gerektiği ifade edildi.

* Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Başkanı Ercan Soydaş, Türkiye genelindeki tüm özel halk otobüslerinin yalnızca her ayın 1’i ile 4’ü arası ücretsiz yolcu taşıyacağını bildirdi. Türkiye genelindeki özel halk otobüsleri, bu yeni karara göre yalnızca her ayın 1’i ile 4’ü arasında ücretsiz yolcu taşıyacak, geri kalan 26 gün için normal ücretlendirme geçerli olacak.

* Kar odağının merkezde yer aldığı ancak birçok kesimi mağdur edecek karara ilişkin değerlendirmede bulunan Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, “Bu bir idari karardır ve kanunları bağlamaz. Bu nedenle şoför esnafının da sesine kulak verilmeli ve çözüm üretilmelidir” dedi.

“Çağımızın gereklerini yerine getirerek, Türkiye’deki toplu taşımacılığın olumsuz görünümünü değiştirmekte kararlıyız” diyen Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Başkanı Ercan Soydaş, ulusal basında bu kez 65 yaş üstü vatandaşlar dahil olmak üzere 18 farklı grubu ilgilendiren yeni taşıma politikaları ile yerini aldı. TÖHOB Başkanı Ercan Soydaş, toplu taşımada ‘ücretsiz hizmet’ anlayışına ilişkin yeni bir yaklaşımı kamuoyu ile paylaştı. Başkan Soydaş, Türkiye genelindeki tüm özel halk otobüslerinin yalnızca her ayın 1’i ile 4’ü arası ücretsiz yolcu taşıyacağına vurgu yaptı.

“BAKANLIK DESTEĞİ YETERSİZ”

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği üyeleri ile Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) ortak bir basın açıklaması yapan Başkan Soydaş, içlerinde 65 yaş üstü vatandaşların da olduğu ücretsiz taşıma hakkı olan 18 farklı grubu ilgilendiren kararlara ilişkin konuştu. Türkiye genelinde her ayın 1’i ile 4’ü arasındaki günler dışında ücretsiz yolcu taşımayacağını açıklayan Başkan Göktaş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın özel halk otobüslerine olan desteğini yetersiz bulduklarını dile getirdi.

 

“LÜTFEN KAMU ARAÇLARI KULLANIN”

Söz konusu desteklerin sadece 2 günlük maliyetleri karşıladığını kaydeden Başkan Soydaş, kendilerinin bugüne kadar fedakarlık yaptığını fakat son raddeye geldiklerini söyledi. Başkan Soydaş, “Bakanlığın verdiği 2 günlük taşıma desteğine biz de 2 günlük bir fedakarlık yapalım. Daha önce açıkladığımız dört grup dışında kalan ve ücretsiz seyahat hakkı olan 18 farklı gruptaki yolcularımızı her ayın 1’i ile 4’ü arası taşıyalım. Geri kalan kısımdan da rica ediyorum. Lütfen kamu araçlarını kullansınlar” dedi. Başkan Soydaş, ücretsiz taşımanın şehit ve gazi aileleri, emniyet ve basın mensupları gibi belirli gruplar için sürekli olarak devam edeceğini sözlerine ekledi.

“DÜNYADA BÖYLE BİR UYGULAMA YOK”

Ücretsiz taşımayı ayın 1’i ile 4’ü arası ile sınırlandıran karar, vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. 65 yaş üstü vatandaşlar ve diğer taşıma ücretsizliği hakkına sahip gruplar için önemli bir değişiklik olarak insanların karşısına çıkan karara ilişkin konuşan Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, “Yıllarca tartışılan ve sürekli özel halk otobüsleri tarafından bir türlü tam uygulanamayan 65 yaş üstü bedava seyahat özgürlüğü neden kısıtlanıyor?” yorumunu getirdi.

İLK ADIM 2014 TARİHİNE DAYANIYOR

Uygulamanın, 4 Mart 2014 Tarihli Resmi Gazete’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ‘Ücretsiz veya İndirimli Kartları’ Yönetmeliği” ile başladığını hatırlatan Başkan Gündüz, “Yönetmelik 65 yaş üstündekilere şehir içi toplu taşıma araçlarında bedava, şehirler arasında demir yolları ve deniz yollarında yüzde 50 indirimli seyahat imkanı sağladı. Belediyelere veya belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere ait taşıt araçlarından, Belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacaklar” diye konuştu.

“BELEDİYELERİN AYIPLI HİZMETİ”

Çoğu vatandaşın ve emeklilerin bazı haklardan yararlanma noktasında izlemesi gereken adımları bilmediğine değinen Başkan Gündüz, “Bedelsiz seyahat veya indirimli seyahat etmek için herhangi bir yerden belge almalarına ihtiyaç yok. Nüfus kimliklerini göstermeleri yeterli. Buradan bu belgeleri alan ve ücret ödeyen 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ilçe hakem heyetleri veya internetten Ticaret Bakanlığı’nın mobil uygulamasından geri iade alabilirler. 6502 Tüketici Yasası’na göre bu belediyelerin ayıplı bir hizmetidir” şeklinde konuştu.

YAŞ ÖLÇÜSÜNÜN OLMADIĞI DURUMLAR

Tanınan ayrıcalıklara ek olarak belirli kesimlerin de gündem maddesine dahil edildiğini kaydeden Başkan Gündüz, “65 yaş üzerindekilere tanınan ayrıcalıklara ek olarak, yaş ölçüsü olmadan toplu taşıma araçlarından; şeref aylığı veya vatana hizmet tertibinden aylık alanların, harp ve vazife malullerinin, devlet sporcularının kendileri, eşleri, anne ve babaları ile 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları, durumlarını belirleyen kartları göstererek bedava seyahat imkanından yararlanacaklar” ifadelerini kaydetti.

“GÖREV ZARARINA DAVETİYE ÇIKACAK”

Son belirlemelere göre Türkiye’de 65 yaş üzeri toplam nüfusun 9 milyon 500 bin dolayında olduğunun bilgisini veren Başkan Gündüz, şöyle devam etti; “Uygulamanın bir iyi, bir de kötü yanı, hükümetin emri ile çok sayıda insanı bedava veya indirimli taşıyacakları ilgilendiriyor. Çünkü bu uygulama görev zararına yol açacaktır. Özel halk otobüsleri, artan maliyetleri gerekçe göstererek 15 Ekim’de uygulamayı sonlandıracağını duyururken, devlet desteği yüzde 50 oranında artırıldı, ancak bu da yeterli bulunmadı.”

 

“KARAR KANUNLARI BAĞLAMAZ”

“Son olarak 75 yaşına kadar indirimli, 75 yaşından büyük vatandaşların ise ücretsiz kullanması talep edildi” diyen Başkan Gündüz, “Bunun üzerine Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği’nden yapılan açıklamada, bundan böyle sadece ayın 1’i ile 4’ü arasında ücretsiz yolcu taşıma kararı aldıklarını bildirdi. Bu bir idari karardır ve kanunları bağlamaz. Ancak şoför esnafında sesine kulak verilmeli ve çözüm üretilmelidir. Bedava ve indirimli seyahat edenlerin faturası, ya para ile seyahat edeceklerin bilet ücretine eklenecek ya da bu faturayı önce hükümet ödeyecek, sonra da bunu vergilere yapılacak zam ile karşılayacak” ifadelerine yer verdi.

“HİZMET BEDAVA OLMAMALIDIR”

Dünyanın hiçbir noktasında böyle bir uygulamanın bulunmadığının altını çizen Başkan Gündüz, şunları kaydetti; “Verilecek hiçbir hizmet bedava olmamalıdır. Şoför esnafının sesine kulak verilmeli ve emeklilere belli oranlarda indirimler sağlanarak hizmet verilmelidir. Ancak bu hiçbir zaman bedava olmamalıdır. Bu durum emeklilerin saygınlığını ve onurlarının kırılmasına sebep olmaktadır. Bir hizmet zulme dönmemelidir.”

KUTUCUKLAR

* Ücretsiz taşıma; şehit ve gazi aileleri, emniyet ve basın mensupları gibi belirli gruplar için sürekli olarak devam edecek.

* Ücretsiz taşıma hakkı, ayın 1’i ile 4’ü arasında devam edecek.

* 26 gün, normal ücretlendirme geçerli olacak.


Haber: Duygu TEKİN


HIZLI YORUM YAP