ADD Başkanı’ndan bütçe eleştirisi

ADD Başkanı’ndan bütçe eleştirisi

ABONE OL
Eylül 19, 2023 11:33
ADD Başkanı’ndan bütçe eleştirisi
16 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz günlerde bazı ilçelerin il olması ile ilgili açıklamalar gündeme gelince ilçelerin ve illerin bütçeleri de gündeme geldi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş, ilçelerin il olduktan sonra bütçelerinin artması konusuna değinirken il yapılmak istenilen ilçelerin çoğunluğunun CHP’li belediyeler olduğuna dikkat çekti.

“Akdeniz, Ege, Marmara ve Trakya’da nüfusumuzun %50’sinden fazlasını yaşadığı da bir gerçektir” diyen İbrahim Daş, “İlçelerde devletin tüm kurumlarının birimleri olduğu gibi yerel yönetimlerin de birimleri var! Gerek yerel gerekse genel hizmetleri aksatan bir örgütlenme söz konusu değildir. Dolayısıyla rejimi değiştirilmiş Türkiye’nin şimdi de siyasi örgütlenmesi bir daha geri dönmemek üzere değiştirilmek isteniyor. CHP’li belediyelerin ağırlıklı olduğu illeri, hedef alan bir çalışma başlatıldı. İstanbul için deprem gerekçesi ile diğer illerden ayrı bir statü getirmek bunun ilk adımıdır” şeklinde açıklama yaptı.

“Bahçeli’nin 100 il söyleminin amacı da budur ve Türkiye Yüzyılı söylemi de bunun içindir” diyen ADD Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş, ” İl olunca bütçesi artacak algısı ile o ilçedeki halka bu kopuş için evet dedirtmek isteniyor. Oysaki şu anda il ve ilçeler nüfusu oranında bütçeden pay alıyor! İlçe, il olunca fazla bir pay almayacak ki! Köyleri mahalle yapıp yerel yönetimlere bağlayan büyükşehir yasasını AKP getirmedi mi? Muhalefet bu tehlikeyi milletimize gösteremezse AKP bunu hayata geçirecektir. AKP,  mülk satışı ile yabancıların vatandaşlık verirken ilçelerin il yapılması yerel seçimlerde muhalefeti zora düşürecektir. Ardında da bu kadar ile bölge valileri atayalım derlese de şaşmayın! Böylece kimse fark etmeden federatif yapıya geçilir…” ifadelerine yer verdi.

Haber: Murat Şükrü SEYİRCİ


HIZLI YORUM YAP