Emeklinin umudu yok

Emeklinin umudu yok

ABONE OL
Ekim 14, 2023 17:30
Emeklinin umudu yok
9 Ekim 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kabine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanırken ana gündem maddelerinden bir tanesi de emekliye yapılacak zam olacak.

Kabine toplantısı öncesinde açıklama yapan Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan, “Kabineden emekliye birşey çıkacağını zannetmiyorum. Çıkacak olan şey belli. Cumhurbaşkanı Erdoğan çıkacak ve konuşmasında ‘arkadaşlara yetki verdim’ diyecek. Bu şekilde bu ay geçecek. Önümüzdeki ayda da alt komisyon çalışması ile geçecek ve gelinecek Aralık ayına. Aralık ayında da normal zam verilecek” açıklamasında bulundu.

KANUN ÇIKMADAN İNANMAM

Son dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üç kez emekliye zammı gündeme getirdiğine işaret eden Başkan Tezcan, “Bakanlar da çıkıp talimatlar doğrultusunda çalışıyoruz diyorlar. Ben artık kanun çıkmadan zam konusuna inanmıyorum. 2000 Yılından önce farklı bir sistem uygulanıyordu 2005 yılından itibaren 6 aylık zamlar uygulanıyor. Emeklinin enflasyon karşısında ezdirilmeyeceği söyleniyor ama emekli açlıkla karşı karşıya” şeklinde konuştu.

EN DÜŞÜK 16 BİN LİRA OLMALI

Emeklinin maaş beklentisi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan İbrahim Tezcan, “En düşük emekli maaşı şu anda 7 bin 500 lira olduğu söyleniyor. Emekli geliyor neden 7 bin 500 lira maaş alamadığını bizlere soruyor. Sisteme giriyoruz bakıyoruz 6 bin lira maaş alıyor. Emeklinin bugünkü şartlarda geçinebilmesi için en düşük emekli maaşının 16 bin lira olması gerekiyor” dedi.

Memur emeklisine seyyanen zem adı altında zam yapıldığına işaret eden Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan, “Emekliler arasında neden ayırım yapılıyor anlamıyoruz. Sanki memur emeklisi ile işçi emeklisi başka marketten alışveriş yapıyor, başka pazara gidiyor. Onlar geçinemiyor ise işçi emeklisi nasıl geçinecek? İşçi emeklisi mağdur ediliyor. Emeklinin üzerinden enflasyon değil silindir geçiyor. Enflasyona ezdiriliyoruz” açıklamasında bulundu.

haber: Yalçın KÜÇÜK


HIZLI YORUM YAP