Asgari ücretin zam hesaplaması değişiyor

Asgari ücretin zam hesaplaması değişiyor

ABONE OL
Eylül 16, 2023 21:40
Asgari ücretin zam hesaplaması değişiyor
16 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde artık ücret artışlarının hedef enflasyona göre yapılacağını duyurmuştu. Bu gelişme sonrası Orta Vadeli Program’da (OVP) yer alan 2023 yıl sonu enflasyon oranı ve 2024 yılı enflasyon öngörüsü, aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Komisyonu için de bir referans olacak. Yeni hesapta refah payı hariç 15.707 TL ve 17.041 TL rakamları öne çıkıyor. Vatandaşlar bu açıklamanın hesaplamasında yeni aşari ücretin ne zaman gerçekleşeceğini bekliyor.

Antalya halkı yapılan bu açıklamayla birlikte değişimi bekliyor. Memur ve emekli zammı dahil olmak üzere asgari ücret Ocak 2024 zammı için hesaplama sisteminin değişeceğinin mesajı verilirken, alınan yeni karar ile ücretlerin enflasyon karşısında erimemesi sağlanacak. Zamlar belirlenirken enflasyon rakamları üzerinde bir artış ve refah payı geçerli olacak. Gelir vergisi dilimleri için yapılacak düzenleme ile de çalışanların vergi yükü azaltılacak.

Ocak 2024 zammı için iki aylık kesin rakamlar ise belli oldu. Enflasyon temmuz ayında yüzde 9,49 olurken, ağustos ayında ise 9,09 olarak açıklandı. İki aylık enflasyon ise yüzde 19,44 seviyesinde gerçekleşti.

Haber Merkezi


HIZLI YORUM YAP