İkinci el konut fahiş fiyatı artışı affedilmeyecek

İkinci el konut fahiş fiyatı artışı affedilmeyecek

ABONE OL
Eylül 16, 2023 17:55
İkinci el konut fahiş fiyatı artışı affedilmeyecek
16 Eylül 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanlığı ikinci el konutta fahiş fiyatı affetmedi, yüksek fiyatla ilan veren kişiye 349 bin lira ceza kesecek. Antalyalı emlakçılar bu kanunun çıkmasından memnun. Emlakçılar ederinden fazla fiyat biçilmesi hem vatandaşı hem de devletten vergi kaçmamaları için güzel bir işlem olduğunu söyledi.

Ticaret Bakanlığı, ikinci el konut piyasasında fahiş fiyat uygulamalarını affetmeyecek.

Ticaret Bakanlığı, ikinci el konut piyasasında fahiş fiyat uygulamalarını affetmeyecek.

İkinci el konut piyasasında fahiş fiyat uygulamalar affedilmeyecek

Ticaret Bakanlığı, ikinci el konut piyasasında fahiş fiyat uygulamalarını affetmeyerek, yüksek fiyatla ilan veren kişilere 349 bin lira ceza kesilmesini sağlayan bir düzenlemeye gitmiştir. Antalya’da bulunan emlakçılar, bu kanunun çıkmasından memnuniyetlerini dile getirmişlerdir. Emlakçılar, ederinden fazla fiyatlandırmanın hem vatandaşları hem de devleti vergi kaçakçılığından koruma açısından olumlu bir adım olduğunu ifade etmişlerdir.

Ağustos ayında, konut fiyatlarının en çok düştüğü ürün grubu olarak kaydedilirken, ilan sitelerindeki artış da dikkat çekmiştir. Bu çerçevede, yasaklara uymayanlar ciddi cezalara çarptırılmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda, ikinci el konut piyasasında spekülasyon yaparak fahiş fiyatlarla satış yapan bir satıcıya 349 bin TL idari para cezası uygulanacak.

Antalya’da emlak işiyle uğraşan Hatice Zing, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Para cezası uygulanması en doğrusu. Çoğu yerde gerçek piyasa değerinin çok üzerinde fiyatlar talep ediliyor. Bu yanlış bir uygulama. Eski evlerle yeni evler arasındaki fiyat farkı neredeyse yok gibi. Bu yeni düzenleme, hem biz emlakçıları hem de vatandaşı olumlu şekilde etkileyecektir. Hem daha adil bir rekabet ortamı sağlanmış olur hem de spekülatif fiyat artışları önlenir” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi


HIZLI YORUM YAP