Merdiven altı baklavalara dikkat!

Merdiven altı baklavalara dikkat!

ABONE OL
Nisan 20, 2023 18:52
Merdiven altı baklavalara dikkat!
20 Nisan 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk mutfağının en lezzetli tatlılarından birisi olan baklava üretiminde Ramazan Bayramı öncesi yoğunluk yaşanıyor. Bayram öncesi firmalarda baklava üretimi 2-3 katına çıkarken yetkililer uyarıyor;

MERDİVEN ALTI ÜRETİCİYE DİKKAT!

Türk mutfağına ait olan ve Ramazan Bayramı (Şeker Bayramı) ikramlarının vazgeçilmezi baklavalar için alınan yoğun siparişler sonrası üreticilerin yoğunluğu had safhaya çıktı. Çift vardiya sistemi ile üretim kapasitesini artıran üreticiler de artan talebi fırsata çevirmeye çalışan merdiven altı üreticilere karşı vatandaşları uyardı.

“AKLINIZDA SORU İŞARETLERİ OLUŞMALI”

“Şaşırmayın, baklavanın bile sahtesi olur” diyen yetkililer, vatandaşların baklava satın almadan önce artan maliyetleri göz önünde bulundurması gerektiğini vurguladı. Uygun fiyatlı fıstıklı baklavaların, görünenin aksine hem cebe hem sağlığa zarar verdiğine dikkat çeken yetkililer, “Aklınızda mutlaka soru işaretleri oluşması lazım” ifadelerini kullandı.

Lezzeti Osmanlı mutfak kültüründen günümüze dek uzanan ve dünya mutfaklarında da hatırı sayılır bir yeri olan baklava, Ramazan Bayramı sofralarını lezzetlendirmek için gün sayıyor. Artan talebin baklava satışlarına yansıması, hileli yöntemlere başvuran işletmelere karşı dikkatli olunması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Ürüne hile karıştırma yoluna gitmeyen üretici, tüketicinin aldatıldığını dile getirirken gıda mühendisleri ise taklit ve hileli ürün içeren ürünlerin listesinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından daha sık yayınlanması gerektiğine değiniyor.

“ÇOK UCUZ FİYATLARDA SATIŞ YAPILIYOR”

Hile yapan işletmelerin maalesef kendi sektörlerinde de bulunduğunu söyleyen üreticiler, konuya ilişkin yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Baklavanın maliyeti normal şartlarda, satılan fiyatın çok üstünde. Fiyat konusunda tüketici çok dikkat etmeli. Müşterilerimizi mutlaka tembihliyoruz. Birçok firma baklava üretiyor. Merdiven altı diye tabir edilen üretimlerde çok ucuz fiyatlarda satış yapanlar var. Fıstığın kilogram fiyatı 600 TL’ye ulaşmışken, uygun fiyatlı fıstıklı baklava görünce aklımızda soru işareti oluşması lazım.”

“YEŞİL GIDALAR AYIRT EDİLEMİYOR”

Tüketicinin yeşil rengi görünce fıstık sandığına da değinen üreticiler, gıda üzerinde yapılan hileli satışın sadece etiketlere yansıyan bir durum olmadığını gözler önüne serdi. Gıda boyasıyla yer fıstığının öğütülüp Antep fıstığı gibi kullanıldığını vurgulayan üreticiler, şu bilgileri kaydetti; “Baklavanın içinde gıda boyasıyla renklendirilen yer fıstığı, ceviz yerine fıstık içi kullanılıyor. Hatta sosyal medya sitelerinde fıstık yerine yeşil renkli sebzeler, bezelye, ıspanak gibi ürünler kullanıldığını gördük. Ürünlerin renginin yeşil olması tüketicinin ayırt etmesini güçleştiriyor.”

“GLİKOZ TEHLİKELİ BİR SİLAHTIR”

Sahte baklavanın aslında glikozdan ibaret olduğunu ve hileli üreticiler tarafından ürünün raf ömrünü uzatmak için kullanıldığının bilgisini veren baklava üreticiler, şöyle konuştu; “Baklavanın üzerindeki parlaklık doğal ve iştah açan bir renge sahip olmalı. Hileli üreticiler, bu ürünlerde şeker yerine glikoz şurubu kullanıyorlar. Glikoz şurubu kullandıkları zaman sahte bir görüntü, aşırı bir parlaklık oluşuyor. Glikoz ise başlı başına tehlikeli bir silahtır. Doğal şekerden asla vazgeçmesinler. Glikoz tüketimi ileriki zamanlarda diyabet hastalığı yapıyor.”

“SAHTE BAKLAVA MAĞDURU OLMAYIN”

Gıda mühendisleri ise baklavanın diğer gıda ürünlerine oranla hileye daha uygun olduğunu ifade etti. Taklit ve hileli ürünlerin listesinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından daha sık yayınlanması gerektiğine değinen gıda mühendisleri hileli üretime ilişkin yaptıkları açıklamada şu bilgilere yer verdi; “Oldukça sağlıksız olan hileli yöntemler maalesef üreticilere maliyette en az yüzde 50 kar elde ediyor. Ramazan için satılan bu baklavalar insan sağlığı için oldukça zararlı. Tam manası ile kaliteli bir baklava değil. Sahte baklava mağduru olmayın.”

GLİKOZ TÜKETİCİYE RAHATSIZLIK VERİYOR

Sahte baklavayı hileli baklavadan ayırt etmede en büyük görev hiç şüphesiz tüketiciye düşüyor. Hijyenik koşullarda üretilen baklavalarda glikoz kullanılmadığı ve doğal şekerle üretildiği için fıstık ve ceviz lezzeti tüketici tarafından kolaylıkla fark edilebiliyor. Yenildiği zaman çıtır çıtır olması gereken baklavada glikoz kullanımı söz konusu ise belli bir zamandan sonra tüketiciye rahatsızlık vermeye başlıyor.

MALİYET TABLOSU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI  

Bilinçli bir tüketici olarak Ramazan Bayramı öncesi verilecek herhangi bir baklava siparişinde ya da baklava satın almadan önce hijyenik ortamlarda yapılan üretimin maliyet tablosunu yeniden göz önünde bulundurmak gerekiyor. En çok rağbet edilen 1 kilogram kuru baklavanın fiyatı 500-550 TL arasında, 1 kilogram cevizli baklavanın fiyatı ise 550-600 TL arasında değişiklik gösteriyor. Son zamanların sevilen tatlılarından soğuk baklavaların satış fiyatı ise 260 TL’den başlıyor.

Duygu TEKİN


HIZLI YORUM YAP