“Ulusal Egemenlik 103 yaşında”

“Ulusal Egemenlik 103 yaşında”

ABONE OL
Nisan 19, 2023 13:31
“Ulusal Egemenlik 103 yaşında”
19 Nisan 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi, CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

Milletvekili Cavit Arı, mesajında şunları ifade etti;

“Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak “Ulusal Kurtuluş Savaşı”nı başlatmış, Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongresi’nde alınan kararlar ile ”Ulusun egemenliğini yine ulusun sağlayacağını” ortaya koymuştur. Egemenliğin ulusta olduğuna inanmış ve bu inançla “Ulusu yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir.” ilkesini öne sürmüştür.

23 Nisan 1920, Ankara’da TBMM’nin açılışı ile “Egemenlik” Saraydan/Sultandan alınıp Millete verildiği ve Milli Mücadele Hareketi’nin kendi devletini kurulduğu tarihi gün olmuştur. Bu tarihte Milli Mücadele, artık bir Halk devletinin ekseni etrafında gelişmeye başlamış ve bu eksen Türkiye Cumhuriyeti’nin temeline oturmuştur.

23 Nisan 2021, emperyalizme karşı Özgürlük Bayrağı’nı açıp Milli Mücadele’yi başlatarak “Tam Bağımsızlık” kazanılmasının, Anadolu’da yeni bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasının temel taşı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101.Yıldönümüdür.

Ulu Önder ATATÜRK, 23 Nisan 1924’te ’23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da ATATÜRK bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. Ulu Önder ATATÜRK’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir.

Herkes İçin Daha Fazla Adaletin ve Özgürlüklerin Olduğu, Ölümlerin ve Gözyaşlarının Son Bulduğu, Ülkemize, Halkımıza ve Tüm İnsanlığa Barış ve Huzur Getirdiği ve Sağlıklı Günlerde Yeniden Kucaklaşacağımız daha nice 23 Nisan’lara erişmek temennisi ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.”

HABER MERKEZİ


HIZLI YORUM YAP